Strona Główna Urzędu Miasta Poręba - zapraszamy serdecznie

Wykluczenie cyfrowe w Gminie Poręba

Karta Dużej Rodziny

Wydarzenia kulturalne w Porębie

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Poręba

  • Widok na Miasto Poręba latem
  • Jesienny widok na Miasto Poręba
  • Widok na północną część Miasta Poręba
  • Widok na zbiorniki wodne

Kadencje Rady Miasta Poręba

Urząd Miasta i Rada Miasta=>Rada Miasta=>Uroczyste sesje=>XX Sesja=>Kadencje Rady Miasta PorębaRozmiar tekstu: A A A Wydrukuj artykuł


Panie Przewodniczący!
Panie i Panowie Radni !
Szanowni Goście! Mieszańcy Poręby!
Szanowni Państwo,

Mam zaszczyt gościć Szanownych Państwa z okazji 30 - lecia odzyskania przez Porębę praw miejskich. Dziękuję za przybycie wszystkim gościom spoza miasta, którzy raczyli zaszczycić nas dzisiaj swoją obecnością oraz wszystkim mieszkańcom, którym losy miasta nie były i nie są obojętne. Drodzy Państwo, myślę, że nasze dzisiejsze święto to idealna okoliczność, aby krótko przypomnieć historię Poręby, o której pewnie często zapominamy, a która ma przecież bardzo głębokie korzenie. Jako Burmistrz z dumą pragnę podkreślić, że korzenie naszego miasta sięgają aż XIV wieku. Niektórzy z Państwa zapewne wiedzą, że pierwszy zapis pochodzi z 1375 roku. Mówi on o tym, że dawna osada nosiła nazwę Czarnej Poręby i należała do morawczyka Krzywosąda, zwanego pospolicie Krzywakiem. W XV wieku nazwa została zmieniona na Poręba Mrzygłodzka, a osada przeszła w ręce szlachcica Pileckiego. W wieku XVI osadnictwo tych terenów na prawie magdeburskim spowodowało znaczny rozkwit Poręby. W miejscu, w którym mamy przyjemność mieszkać, były wówczas bujne tereny leśne, złoża węgla brunatnego i rudy. Wszystko to sprzyjało rozwojowi przemysłu. W miejscowych lasach wypalano węgiel drzewny. Rozwijał się także wytop żelaza oraz stali.

Po III rozbiorze, w 1795 roku, wybudowano w zakładzie pierwszy piec do przetapiania rudy. To właśnie już w owych czasach uruchomienie pieca odlewniczego stworzyło z Poręby ośrodek przemysłowy. Odlewano wówczas takie rzeczy jak rury żelazne, czy elementy do młynów, cegielni oraz innych fabryk, a także na potrzeby rolnictwa. Ponadto, w odlewni odlewano naczynia emaliowane i urządzenia sanitarne. Dzisiaj mogą Państwo zobaczyć fragmenty "Wieży wyciągowej" do transportu wsadu wielkopiecowego do przetapiania rudy. Na fragmencie muru widnieje data budowy z 1798 roku odlana z żeliwa wytopionego w pierwszej odlewni. Porębska wieża została wpisana do rejestru zabytków w 1975 roku. Po zakończeniu II wojny światowej, w fabryce zaczęto produkcję obrabiarek, w tym także obrabiarek ciężkich. Tak jak rozwijała się fabryka, rozwijała się Poręba. Powstawały osiedla, a także szkoła podstawowa. Już w latach 1930-35 wybudowano trzy szkoły podstawowe. Pierwszy raz prawa miejskie Poręba otrzymała 1 stycznia 1973 roku, lecz już 22 maja 1975 roku, w wyniku reformy administracyjnej kraju, utraciła je i została włączona do obszaru miasta Zawiercie. Dopiero 1 października 1982 roku wyłączono nasze miasto ze struktur administracyjnych Zawiercia i przywrócono jej prawa miejskie. Odzyskanie praw miejskich 30 lat temu przyniosło Mieszkańcom satysfakcję i nadzieję na lepszą przyszłość, bo czekali na taka decyzję bardzo długo. Mieli nadzieję , że odzyskanie tych praw umożliwi nadrobienie wieloletnich opóźnień w rozwoju miejscowości spowodowanych uwarunkowaniami ustrojowymi. Od 1 października 1982 roku funkcjonuje Urząd Miasta Poręba, na czele z komisarycznym naczelnikiem Panem Bolesławem Belcikiem i 15 urzędnikami, 14 radnych tworzy Radę Narodową z przewodniczącym Jerzym Witaszkiem. Nowe władze energicznie przystąpiły do wypełniania swoich trudnych obowiązków. Zmiany w kraju, którym drogę otworzyły obrady okrągłego stołu, wybory czerwcowe do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r. dały impuls do zmian na niższym szczeblu, a więc w Porębie. W maju 1990 roku rozpoczęła się najnowsza karta historii Poręby i znów można mówić o powrocie do autentycznej samorządności.

Dzisiaj w XXI wieku Poręba wciąż się rozwija. Chociaż momenty historyczne nie zawsze były sprzyjające, chociaż - tak jak w całym kraju - i tutaj pojawiały się problemy natury gospodarczej, związane nierzadko ze świeżą przecież demokracją, mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że w ciągu tych 30 lat Poręba uległa pozytywnej metamorfozie. Mamy czym się pochwalić. Mieszkając tu, obcując na co dzień z tym co się wokół nas dzieje, wielu zachodzących zmian nie zauważamy, lub nie doceniamy. Niekiedy dopiero uświadamiają je nam - byli mieszkańcy, którzy po latach odwiedzają rodziny lub przyjeżdżają, aby wziąć udział w Dniach Poręby, Światowym Festiwalu Prażonek, imprezach sportowych . W ostatnim 30 leciu wybudowano lub zmodernizowano ; sieć wodociągową i kanalizacyjną, ulice i drogi gminne, sieć gazową, telefoniczną, wysypisko śmieci, targowisko miejskie, budynki komunalne, centrum sportowo - rekreacyjne , ścieżki rowerowe, wyremontowano placówki oświatowe, zabytkową wieżę wyciągową. Podjęto wiele doraźnych inicjatyw mających na celu zapewnienie godziwej egzystencji mieszkańcom. W styczniu 1983 roku powstaje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Od 1 maja 2010 roku funkcjonuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W roku 2004 zostaje utworzony SP ZOZ. Zmorą 30 lecia był niedostatek mieszkań. Problemu do końca nie zlikwidowano, bo nadal na mieszkanie oczekuje wiele rodzin. Z pewnością to co boli, to brak warunków umożliwiających upowszechnianie kultury na większą skalę, ponieważ Miejski Ośrodek Kultury w , którym obecnie znajdujemy się , a który powstał ponad 50 lat temu wymaga kapitalnego remontu. Wybudowano piękny obiekt , na którego modernizacje pieniędzy wciąż brak ! W refleksji nad przeszłością nie może zabraknąć pozytywnej oceny tego co zrobiono w ostatnich latach w dziedzinie inwestycji sportowych. Bo przecież z satysfakcją mówimy o hali sportowej , o "Orliku", o kompleksie boisk do piłki siatkowej na których odbywają się rozgrywki na poziomie ogólnopolskim. Pragnę przypomnieć Państwu, że Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie zawarcia porozumienia partnerskiego pomiędzy miastem Poręba a węgierskim miastem Kistlek.

Szanowni Państwo !


Warning: getimagesize(images/colorbox/sesja1/sesja1.jpg) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /poreba/web/www/ump.php on line 6467

Chcę podkreślić, iż zabierając dzisiaj głos w czasie tej uroczystej sesji Rady Miasta nie miałem zamiaru przedstawić państwu szczegółowego raportu na temat minionego 30-lecia. To po prostu nie byłoby możliwe. Moim zamiarem było przedstawienie wybranych faktów, czy problemów z minionego okresu, które mogłyby skłonić do refleksji, przemyśleń i podjęcia kolejnych działań w trosce o przyszłość naszego miasta. Pragnę wyrazić przekonanie , ze w kolejnych dziesięcioleciach zarówno władze samorządowe jak i instytucje i organizacje działające w mieście - będą dążyć do tego, aby to wszystko co robimy dla miasta po latach spotkało się z aprobatą , z uznaniem , a nawet szacunkiem, aby w Porębie pozostał po nas pozytywny i trwały ślad, aby ktoś w 100 - lecie odzyskania praw miejskich zabierając głos na podobnej uroczystości mógł powiedzieć : Oni ( czyli obecne pokolenie) - zrobili dużo dla naszego miasta i mieszkańców! Tym się kierujemy w podejmowanych decyzjach i działaniach! Mamy świadomość tego, że stajemy przed wieloma trudnymi wyzwaniami. Zapewne nie grozi nam nadmiar środków budżetowych. Jednak miejmy świadomość, że przyszłość tego miasta jest w naszych rękach, tak władz samorządowych, jak i zwykłych Mieszkańców. Co uda nam się zachować z dziedzictwa kulturowego naszych przodków, z dorobku poprzednich pokoleń, a co rozwiniemy sami, co nowego stworzymy - w dużym stopniu zależy od naszego wspólnego wysiłku, od nas samych , od naszej pomysłowości, inwencji, determinacji. Nie obawiajmy się śmiałych inicjatyw, byle by mieściły się w granicach finansowych możliwości i by dobrze służyły przyszłym pokoleniom.

Szanowni Państwo !

Historię tworzą ludzie. Kiedy w roku 30 lecia odzyskania praw miejskich - mówimy Poręba, pamięć przywołuje sprzed lat twarze wielu oddanych miastu ludzi , społeczników. Nie cytuję ich nazwisk, jest ich bowiem zbyt wielu. Teraz w dniu jubileuszu należy im podziękować za ofiarną służbę naszej małej Ojczyźnie. Dziękuję państwu za uwagę !

Czytaj więcej:
1. Wręczenie okolicznościowych medali
2. Wystąpienia zaproszonych gości - Listy gratulacyjne:
3. Powrót do menu wyboru - Porządek obrad
4. Kalendarium historyczne

Wyszukiwarka

Szukaj według:
Tytułu ogłoszenia
Treści ogłoszenia
Daty ogłoszenia
Autora ogłoszenia

Na skróty
Tablica informacyjna

Kursy walut - 28.01.2022Kursy walunt NBP
USD (Dolar amerykański)4.083
EUR (Euro)4.5713
CHF (Frank szwajcarski)4.4029
CZK (Korona czeska)0.1864

Dzisiaj jest Piątek,28 Stycznia,
do końca roku zostało 338  dni, imieniny:Agnieszki, Kariny, LesławaAktualna pogoda 28.01.2022
Dzisiaj:28-01-2022
Zachmurzenie
Temp. dzień 14 °C
Temp. noc 7 °C
Ciśnienie 1028.0 hPa
Wiatr:   km/h
Deszcz: brak
Śnieg: brak
Słońce:
Wschód:07:25
Zachód:16:26
Dzień trwa: 9:1
Słońce w znaku
Księżyc:Wschód Księżca w Porębie
Wschód:
Zachód:
Aktualna faza:Ubywający Sierp
Pora roku:Zima


Kalkulator
0
1 2 3 /
4 5 6 *
7 8 9 -
0 +/- . +
X^2 X^3 % sqrt
C
)
(
1/X
=