Aktualności

Urząd Miasta=>Aktualności

Rozmiar tekstu: A A A Wydrukuj artykuł


18-12-2012 21:46

Wizyta piłkarzy Górnika Zabrze.

14.12.2012r. Zespół Szkół w Porębie im. Mikołaja Kopernika odwiedzili niecodzienni goście. Ponieważ szkoła od lat notuje duże sukcesy sportowe, (ostatnio pierwsi w województwie, w klasyfikacji ogólnej Śląskiego Szkolnego Związku Sportowego. Uczniowie trenowani przez mgr Mariusz Kołtona zajęli I miejsce, zdobywając 97 punktów) zorganizowano spotkanie z wybitnymi sportowcami. Szkoła gościła reprezentantów klubu sportowego Górnik Zabrze. Ciekawie o swojej sportowej karierze opowiadał Stanisław Oślizło, 58-krotny reprezentant Polski (kapitan reprezentacji Polski), wraz z Górnikiem 8 razy zdobywał mistrzostwo Polski i 6 razy Puchar Polski – prawdziwa legenda polskiej piłki.

Zdając sobie sprawę z kibicowania wielu porębian Ruchowi Chorzów, podkreślił, że oba kluby zawsze prowadziły zdrową, sportową rywalizację wyłącznie na boisku, byli dla siebie godnymi rywalami a oba kluby 14 razy zdobywały tytuł Mistrza Polski i zachęcił zwolenników Górnika i Ruchu do szlachetnego kibicowania. Młodzi zawodnicy Górnika Zabrze – Patryk Bartusiak – kapitan drużyny młodej ekstraklasy i trenujący z pierwszą drużyną Mateusz Strzalla dzielili się z trochę młodszymi kolegami swoimi refleksjami o własnych, sportowych wyborach, o tym, jak trafili do Górnika, i jak wiele trzeba mieć samozaparcia i determinacji, żeby utrzymać się we współczesnym sporcie. Zespół Szkół im. M. Kopernika godnie reprezentowali uczniowie – absolwent Mateusz Myrta, od lat startujący z sukcesami w półmaratonach w całej Polsce, posiadacz kilkunastu medali oraz uczeń III klasy liceum w Porębie, Marcel Wawrzynkiewicz – obecnie zawodnik Valerengi IF Oslo.

Wszyscy młodzi sportowcy niezaprzeczalnie już osiągnęli sukces, wszyscy też zgodnie twierdzili, że sukces przychodzi, gdy połączy się ambicję i talent z ciężkimi treningami, odpowiednią dietą, abstynencją od używek i wieloma wyrzeczeniami, na przykład brakiem czasu na zabawę i inne przyjemności, gdyż trudno jest pogodzić grę w klubach z nauką w szkole.

Młody kapitan z Górnika przekonywał, że warto jest sięgać jak najwyżej, stawiać sobie wysoko poprzeczkę i można naprawdę wiele poświęcić, aby pracować i utrzymać się z tego, co się lubi i jest pasją. Pięknie to spotkanie spuentował Marcel Wawrzynkiewicz słowami: „Uprawianie sportu to przede wszystkim zwyciężanie z własnymi słabościami”. Trudno o lepszą promocję sportowego, zdrowego stylu życia. Na zakończenie spotkania goście odpowiadali na pytania, rozdawali autografy – szczególnie oblegany był pan Stanisław - strzelec jedynej bramki w historii polskiej piłki w finale Pucharu Zdobywców Pucharów w meczu z Manchesterem City. Wszyscy, uczestniczący w spotkaniu ze znakomitymi sportowcami uczniowie Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Porębie i Gimnazjum nr 1 z Siewierza otrzymali na pamiątkę gazetki klubowe.

/W.P./

Wyświetlono: 1512 razy