Aktualności

Urząd Miasta=>Aktualności

Rozmiar tekstu: A A A Wydrukuj artykuł


08-07-2013 18:57

Uczniowie Zespołu Szkół w Porębie odbywają praktyki zagraniczne

Technikum im. M. Kopernika w Porębie (Zespół Szkół w Porębie) niezwykle aktywnie uczestniczy w projektach finansowanych z funduszy europejskich w ramach programu Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie”. W realizacji są obecnie dwa projekty w ramach działania IVT – staże i praktyki zagraniczne dla młodzieży uczącej się. Pierwszy „Otwarci na wiedzę otwarci na świat” obejmuje uczniów kształcących się w Technikum w Porębie w zawodach technik informatyk i technik logistyk, którzy wyjeżdżają na praktykę do Wielkiej Brytanii – Plymouth.

Pierwsza grupa odbyła już praktykę w kwietniu, była to zarówno praca biurowa, jak i zarządzanie olbrzymim magazynem, zadania mieli odpowiedzialne i wymagające dużej wiedzy i umiejętności, poradzili sobie wzorowo w zakresie wiedzy i komunikacji językowej .

W weekend mogli pozwiedzać, odpocząć, obejrzeć okolicę.Ze strony pracodawców jak i zagranicznego opiekuna praktyki otrzymali bardzo dobre opinie. Każdy otrzyma oficjalne potwierdzenie odbycia zagranicznego stażu - certyfikat EuropassMobility. Druga grupa uczniów wyjeżdża do Plymouth w październiku-właśnie zakończył się etap rekrutacji. Przed nimi jeszcze przed wyjazdem, podobnie jak dla pierwszej grupy, przygotowanie językowo-pedagogiczne.

Drugi projekt „Praktyczna wiedza źródłem sukcesu” rusza wiosną 2014roku - Zespół Szkół w Porębie złożył aplikację do kolejnego konkursu „Leonardo da Vinci – uczenie się przez całe życie” i projekt został zatwierdzony, przyznano wysoka kwotę na finansowanie i zorganizowanie praktyki zagranicznej w Hiszpanii dla informatyków i logistyków. Wybór miejsca – Hiszpania – jest oczywiście spowodowany tym, że w Technikum w Porębie uczniowie, oprócz języka angielskiego i niemieckiego, uczą się języka hiszpańskiego. Oba projekty to znakomicie przygotowaneprojekty mobilności, ich celem jest szkolenie i zdobywanie praktycznego doświadczenia zawodowego, poznawanie ciekawych rozwiązań, metod i praktyk w zakresie kształcenia zawodowego zagranicą, wymiana doświadczeń.

Warto podkreślić, że dla uczestników są wielką szansą kształcenia się i pracy zagranicą oraz poznania świata i to całkowicie bezpłatnie, uczniowie otrzymują nawet kieszonkowe na wyjazd, a zakwaterowani są w domach Brytyjczyków tzw. Host Family. Ci, którzy już wrócili z Wielkiej Brytanii, są zadowoleni z pobytu, zdobytych doświadczeń i kontaktów.

Poniżej link do bloga projektu „Otwarci na wiedzę otwarci na świat”, gdzie można znaleźć relacje uczniów z praktyk (pod datą 3 czerwca), potwierdzające celowość samego projektu, ale i fantastyczną szansę jaką dzięki szkole mają uczniowie z Poręby.

http://otwarci-na-swiat.blogspot.com/

Wyświetlono: 1453 razy
Urząd Miasta Poręba - [1870]