Aktualności

Urząd Miasta=>Aktualności

Rozmiar tekstu: A A A Wydrukuj artykuł


28-03-2014 21:21

Odbył się spektakl pt. "Człowiek z bagażem"

W naszym kraju wciąż pokutuje pewne mniemanie o osobach w tak zwanej jesieni życia. Wydaje nam się niejednokrotnie, że w pewnym wieku można i nawet należy pozwolić sobie na rezygnację z aktywności życiowej. Zresztą, pewnych rzeczy w tym wieku robić po prostu nie wypada. Świat nie chce mówić ani nawet pamiętać o tym, że młodość kiedyś przemija. Najchętniej widziałby ludzi starszych według prostej i oczywistej kliszy: bujany fotel, telewizor, czasem kłębek wełny i kot. I żadnych produktywnych zajęć poza ewentualnym bawieniem wnuków... Czy to znaczy, że seniorzy naprawdę nie mają już niczego ważnego do zaoferowania współczesnemu światu? Członkowie Teatru Integracyjnego przy zawierciańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku udowadniają, że jest wprost przeciwnie. Oto bowiem 19 marca mieliśmy okazję gościć ich na porębskiej scenie Miejskiego Ośrodka Kultury. Ich spektakl pod znaczącym tytułem "Człowiek z bagażem" wzruszył wielu widzów, którzy nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

Przedstawienie wyreżyserował Józef Niedźwiedzki, zaś w spektaklu udział wzięli: Elżbieta Wacowska-Dudek, Halina Michalska, Krystyna Łątka-Myga, Gabriela Semper, Jadwiga Rauk, Tatiana Cieślik i Władysława Tomczyk oraz Henryk Gębski. Tekst oparty został na twórczości poetyckiej Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza i Kazimiery Iłłakowiczówny, zawierał też fragmenty listów miłosnych, jakie wymieniali ze sobą Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka. Temat, wydawać by się mogło, zbyt prosty i oczywisty- życie w jego blaskach i cieniach oraz to, co w życiu najważniejsze. Jednakże, w wykonaniu dojrzałych i doświadczonych życiowo aktorów, ten pozornie banalny temat nabiera nowego, głębszego znaczenia.

Każdy człowiek dźwiga bowiem swój tytułowy bagaż- bagaż doświadczeń. Czasem smutnych, czasem radosnych. Może to być obciążeniem, ale może i bogactwem. Oglądając na scenie starszych, doświadczonych ludzi można było poczuć, że ich "bagaż" to zdecydowanie bogactwo. Bogactwo doświadczeń, mądrości życiowej, którą mogą się podzielić z młodymi. Właśnie to mogą oni zaoferować światu. Owa mądrość zaś to również umiejętność odnajdywania w życiu walorów i skupiania się na nich zamiast na rzeczywistości częstokroć skrzeczącej. Bowiem, zgodnie z refrenem zaśpiewanej w finale piosenki, tak naprawdę "świat nie jest taki zły...". Życzymy Zespołowi dalszych sukcesów i czekamy na kolejny występ na naszej scenie.


Wyświetlono: 899 razy
Data ostatniej modyfikacji:29-03-2014 12:13 Urząd Miasta Poręba - [1870]