Aktualności

Urząd Miasta=>Aktualności

Rozmiar tekstu: A A A Wydrukuj artykuł


26-04-2015 21:06

Spotkanie z Jackiem Getnerem

16 kwietnia w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Jackiem Getnerem- pisarzem, scenarzystą, dramaturgiem i poetą. Jego działalność literacka obejmuje wiele powieści, opowiadań, dramatów i wierszy. W 2003 roku ukazała się jego powieść political fiction pt. "Trzynasty minister", a w 2005 kryminał "Dajcie mi jednego z was". Również w 2005 roku oraz w następnym wydane zostały dwa zbiory jego opowiadań: "Brzydka miłosć" i "Sextelefon". Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród, z których wypada wymienić kilka najważniejszych. W 2004 roku jego opowiadanie "Mój kolega Rainman" zostało nagrodzone w Ogólnonarodowym Konkursie na Opowiadanie Jerzego Pilcha i tygodnika "Polityka". W 2005 roku jego jednoaktówka "Happy Endu nie będzie" znalazła się w finale konkursu na małoobsadową sztukę o tematyce AIDS. Rok później jego opowiadanie grozy pt. "Skrzypienie” zostało wyróżnione w konkursie im. Alfreda Hitchcooka, organizowanym przez kanał Zone Europa i „Gazetę Telewizyjną.”. Rok 2007 przyniósł autorowi nagrodę w Konkursie Małych Form Dramaturgicznych za dramat „Gorszy gatunek mężczyzny”. W roku 2008 Jacek Getner otrzymał główną nagrodę za dramat "Klinika Dobrej Śmierci" w konkursie "Toporniada" – konkursie dramaturgicznym na sztukę inspirowaną twórczością Rolanda Topora.

W tym też roku jego dramat "Polonez” otrzymał Nagrodę Główną w konkursie na dramat współczesny, nawiązujący do polskiej dramaturgii powojennej. W roku 2009 opowiadania Getnera "Arszenik i Stare obrazy" oraz "Gangsterzy i filateliści" zostały nagrodzone w konkursie na krótkie opowiadanie kryminalne, organizowane przez Polską Agencję Literacką i Związek Literatów Polskich. Jacek Getner jest również autorem scenariuszy seriali telewizyjnych: „Daleko od noszy” i „Ale się kręci” oraz serialu dokumentalno-kryminalnego "Malanowski i partnerzy", napisał też dialogi do fabularnej gry komputerowej "Wiedźmin 2". Obecnie pisze dialogi do serialu "Klan". Jednak najważniejszą pozycją literacką pisarza z ostatnich lat jest niewątpliwie cykl kryminalny, opowiadający o detektywie Jacku Przypadku. Dotychczas ukazały się w ramach tego cyklu trzy tomy: „Pan Przypadek i trzynastka”, „Pan Przypadek i celebryci” i „Pan Przypadek i korpoludki”, prom

Spotkanie z Jackiem Getnerem miało charakter kameralny z powodu niskiej, niestety, frekwencji, ale za to mogliśmy liczyć na obecność członkiń naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Pomimo niewielkiej widowni spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Autor zdradził co nieco ze swojego pisarskiego warsztatu, opowiadając nie tylko o kulisach powstawania serii o przygodach detektywa Przypadka, ale też o swojej pracy scenopisarskiej, między innym dla serialu telewizyjnego „Klan”. Odczytał także fragmenty książek ze swojego detektywistycznego cyklu.


Wyświetlono: 1003 razy