Aktualności

Urząd Miasta=>Aktualności

Rozmiar tekstu: A A A Wydrukuj artykuł


21-01-2011 07:38

Styczniowe rocznice

Delegacja Urzędu Miasta Poręba i Rady Miasta złożyła wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w rocznicę wyzwolenia Poręby. Poręba tak jak większość miejscowości powiatu zawierciańskiego została wyzwolona 20 stycznia 1945 roku. Oto jak te dni relacjonowali naoczni świadkowie.

Koniec wojny zbliżał się szybko, w nocy 16.01 1945 r. nad obszarem ziemi zawierciańskiej, w tym i Poręby przeleciały samoloty zwiadowcze. Podobnie było 17,18 i 19 stycznia kiedy to radziecka ofensywa sygnalizowała swą obecność w okolicach Częstochowy. Rankiem 20 stycznia 1945 r. wkroczyli do Poręby pierwsi żołnierze radzieccy. Na przedpolach miasta od strony Mrzygłódki dało się słyszeć odgłosy strzałów, podobnie, gdy ofensywa przesuwała się w stronę Siewierza. Duży opór Niemcy stawili w okolicy Kierszuli, jednak zostali oni okrążeni i do niewoli wzięto ponad 100 jeńców. Potem drugi większy opór Niemcy postawili w okolicy Dziechciarzy i Krzemiendy i właśnie w tym czasie zginęło dwóch radzieckich żołnierzy 21 Armii dowodzonej przez generała pułkownika Dymitra Gusiewa – którzy zostali zabici przez uciekającego w popłochu wroga. Żołnierze polegli wchodzili w skład 55 lub 117 korpusu – 21 Armii. Byli to Wasyl Patas ur. 19.01.1918 r. i Wasyl Szeremier ur. 10.10.1921 r. Ciała tych żołnierzy spoczęły we wspólnej mogile na cmentarzu parafialnym w Porębie. W 1950 r. na skutek starań rodzin tych żołnierzy, poprzez ambasadę radziecką, przesłano dwa woreczki ziemi z grobu poległych żołnierzy a miejscowe władze postawiły pomnik z napisem w języku polskim i rosyjskim: „Bohaterom Armii Radzieckiej poległym o wolność Polski, 20 styczeń 1945 r.”. Obecnie w miejsce starej płyty konsulat generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie 8 lat temu ufundował różową płytę marmurową. Nocą z 22 na 23 stycznia 1863 r. wybuchło ostatnie z XIX-wiecznych polskich powstań narodowych - powstanie styczniowe. Wydarzenia z narodowego zrywu w styczniu 1863 r. przeciwko zaborcy, Rosji, związane z bitwami, potyczkami i przemarszami oddziałów w rejony zgrupowań, żywo się zapisały w dziejach ziemi zawierciańskiej w tym i Poręby.

Dziś po 148 latach w różny sposób ocenia się sens walki naszych przodków z carskim okupantem. Jednak bezdyskusyjny wydaje się fakt, iż powstanie styczniowe pozwoliło na włączenie do wysiłku o ocalenie naszej tożsamości narodowej warstwy chłopskiej. Chłopi, uwłaszczeni dekretem rządu powstańczego z 1863 r. ... mogli poczuć się dziedzicami polskiej ziemi. W powstaniu styczniowym, jako naród, przegraliśmy walkę tylko na polu wojskowym, przekazując jednak tożsamość i ducha narodowego następnym pokoleniom. Doświadczyli tego zaborcy Polscy na kolejnych „zakrętach historii” w latach 1939.

.. Warto przypomnieć słowa wielkiego patrioty, przywódcy powstania styczniowego - Romualda Traugutta, który powiedział: „Bóg włada losami ludów”. Jak mądre i cenne wydają się te słowa i w obecnej rzeczywistości.

Członkowie TMZZ, organizacji kombatanckich przy starostwie powiatowym, Koła PTTK nr 7 w Porębie i Komisji Ochrony Cmentarzy, Kwater i Fortyfikacji Wojennych przy Oddziale PTTK w Zawierciu w rocznicę wybuchu powstania styczniowego w 1863 r. odwiedzili groby powstańców, znajdujące się w Kromołowie na Wydrze Zielonej i w Zawierciu. Przy grobach powstańców zapalono symboliczne znicze.

 
 
 
Włodzimierz Pucek

Wyświetlono: 1663 razy
Urząd Miasta Poręba - [1870]