Aktualności

Urząd Miasta=>Aktualności

Rozmiar tekstu: A A A Wydrukuj artykuł


03-04-2012 11:00

Udany występ zespołu CANTIO z MOK w Porębie

W Koziegłówkach już po raz ósmy odbył się Regionalny Przegląd Pieśni Pasyjnej Koziegłówki - Lgota Górna. Głównym celem przeglądu jest kultywowanie i popularyzacja pieśni pasyjnej i pokutnej oraz ewangelizacja przez śpiew pieśni i piosenek wielkopostnych i pokutnych. Tegoroczną edycję przeglądu patronatem honorowym objął nowy arcybiskup metropolita częstochowski ks. dr Wacław Depo oraz Poseł na sejm RP Pani Jadwiga Wiśniewska.

Przegląd składa się z dwóch etapów: w pierwszym etapie wszyscy uczestnicy prezentują przygotowany program podczas przesłuchań konkursowych ocenianych przez profesjonalne jury, następnie laureaci biorą udział w koncercie galowym w sanktuarium św. Antoniego w Koziegłówkach.

Do tegorocznej edycji przeglądu zgłosiło się ponad 350 uczestników. Miasto Poręba było reprezentowane przez grupę „Cantio” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie. Młodzi artyści przygotowani przez Karola Hadrycha zaprezentowali program składający się z kompozycji autorskiej „Wybacz mi” oraz utworu „Rozpięty na ramionach”.

Po dwóch dniach przesłuchań Jury w składzie: Aneta Machura, Marta Cupiał, Edward Staniowski, Zygmunt Nitkiewicz, Andrzej Nowak, Ks. Tomasz Turczyn, ks. Łukasz Połacik wyłoniło laureatów konkursu. Zespół „Cantio” z MOK w Porębie zgłoszony w kategorii „chóry młodzieżowe” zajął I miejsce. Grupa otrzymała pamiątkowy dyplom, statuetkę, upominki oraz nagrodę finansową.

Grupa wystąpiła w składzie: Julianna Frącisz, Maja Zygmunt, Agnieszka Mazur, Kamila Skałka, Katarzyna Kosteczka, Dominika Polak, Julia Widera, Natalia Kuban, Paulina Pucek, Kamila Sułkowska, Marta Mazur, Katarzyna Kubicz, Aleksandra Turuń, Marta Drabek, Klaudia Wyszyńska, Żaneta Wojaczek, Bartosz Rauk, Kacper Maj.

Grupa „Cantio” działa przy MOK w Porębie od 2011 roku. Był to drugi występ festiwalowy. Grupa składa się z młodych, ambitnych osób, pełnych muzycznych pasji. W skład zespołu wchodzą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum, technikum, liceum oraz studenci i osoby pracujące. Jest to międzypokoleniowa grupa, która powstała po zakończeniu projektu "Warsztaty wokalne", realizowanego w ramach pozyskanej dotacji z programu "Dom Kultury+", które prowadził Leopold Stawarz. Grupa prezentuje szeroki repertuar - m.in.: utwory rozrywkowe, patriotyczne, religijne. Debiut grupy miał miejsce w szkole muzycznej w Będzinie w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, w którym grupa otrzymała wyróżnienie. W chwili obecnej zespół przygotowuje program do Wojewódzkiego Festiwalu „Mamo Moja”, który odbędzie się 26 maja w Siewierzu.

Karol Hadrych
Foto: Weronika Będkowska

Wyświetlono: 1288 razy
Urząd Miasta Poręba - [1870]