Strona Główna Urzędu Miasta Poręba - zapraszamy serdecznie

Wykluczenie cyfrowe w Gminie Poręba

Karta Dużej Rodziny

Wydarzenia kulturalne w Porębie

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Poręba

  • Widok na Miasto Poręba latem
  • Jesienny widok na Miasto Poręba
  • Widok na północną część Miasta Poręba
  • Widok na zbiorniki wodne

Przyroda w Porębie - ogólna charakterystyka
Rozmiar tekstu: A A A Wydrukuj artykuł


Poręba to prawie dziewięciotysięczne miasteczko leżące między Siewierzem a Zawierciem nad rzeką Czarna Przemsza, która odprowadza swe wody do Wisły.

Jest to zakątek mało znany, ale posiadający rzadko spotykaną florę nawet w Polsce. Obecnie oprócz znanych w świecie obrabiarek, wizytówką Poręby jest rosnący dąb szypułkowy Quercus robur, będący symbolem mocy i długowieczności. W opublikowanym wykazie wojewódzkiego konserwatora przyrody pisze, że jest to najstarsze drzewo rosnące w naszym województwie o nazwie "Bartek" mający ponad 720 lat o obwodzie pnia 600 cm. Dużą rolę w życiu Poręby odegrał las. Już w XV wieku wypalano tu węgiel drzewny oraz kopano rudę żelaza. Były to niezbyt głębokie doły i szybiki, a czas eksploatacji był krotki, bowiem podchodziła tam woda. Od 1829 r. kiedy powstała pierwsza kopalnia węgla brunatnego "Joanna" czynne też były między innymi kopalnie "Julek", "Hugo", "Roman", "Marta" i "Zygmunt". Węgiel wydobywano tu do 1959 r. Dziś jeszcze można spotkać ślady dołów, tak zwane dukle lub warpie, które tworzą podmokły teren bagnisty zawierający wiele soli mineralnych. Zapewnia to różnym roślinom oraz owadom i ptakom dobre warunki życia. Z roślin rzadkich oraz będących pod ochroną rosną tu: zawilec wielokwiatowy, cieszynianka wiosenna, przylaszczka pospolita, kwitnący bluszcz pospolity, lilia złotogłów, parzydło leśne, wawrzynek wilczełyko, kopytnik pospolity, pełnik europejski, kosaciec syberyjski, marzanna wonna, mioduszka ćma, lepiężnik biały, konwalia majowa, bagno zwyczajne, widłak goździsty, kalina koralowa i ciemiężyca zielona. Las w Porębie położony jest wśród wilgotnych łąk, podmokłego, bagiennego terenu i licznych potoków oraz stawów, a urozmaicony drzewostan zapewnia wielu ptakom dogodne warunki do lęgu i żerowania. Wśród licznie spotykanych tu ptaków wiele ma tu swoje siedliska a niektóre mają ostoje podczas przelotów. W Porębie jest też od kilkunastu lat stanowisko bociana białego i w lesie stanowisko bociana czarnego. Na pobliskich polach wśród wielu krzewów żyją bażanty, kuropatwy i przepiórki. Wśród bezkręgowców najbardziej widoczną grupą są motyle. Spośród wielu występujących tu gatunków można spotkać jednego z największych motyli pazia królowej, perłowce malinowce wiele gatunków rusałek oraz czerwończyk - jeden z przedstawicieli modraszków. Jest tu też wiele gatunków ślimaków.

Las ten, obfitujący w tereny bagniste oraz liczne stawy, jest też siedliskiem płazów, wśród których jest wiele różnych gatunków żab i ropuch. Gady reprezentuje wiele gatunków jaszczurek, zaskroniec, żmija zygzakowata i padalec Z ssaków dość licznie zamieszkują pobliski las: sarny, zające, dziki, spotykany jest również jeleń i łoś. Rodzinę psowatych reprezentuje dość licznie tu występujący lis oraz ostatnio widziany i słyszany jenot- przybysz ze wschodu prowadzący bardzo skryty tryb życia. Rząd ssaków owadożernych najliczniej reprezentuje kret, którego kopczyki licznie można spotkać na łąkach i polanach oraz jeż. W podziemiach jednego z najstarszych zabytków techniki województwa śląskiego wieży wsadu wielkopiecowego z 1798r. mają też schronienie nietoperze.

W Porębie na północ od ul. Przyszłości na polach po byłym PGR znajduje się też miejsce po byłym kamieniołomie tak zwana "Kamionka", która obecnie jest zarośnięta licznymi krzewami. Spotkać tu można takie ptaki jak pustułka, jeżyk, świergotek drzewny, szczygły oraz sowy. Z roślin można tu dostrzec między innymi zawilec gajowy i dziewięćsił bezłodygowy.Instruktor Ochrony Przyrody
Włodzimierz Pucek

Wyszukiwarka

Szukaj według:
Tytułu ogłoszenia
Treści ogłoszenia
Daty ogłoszenia
Autora ogłoszenia

Na skróty
Tablica informacyjna

Kursy walut - 27.01.2022Kursy walunt NBP
USD (Dolar amerykański)4.0684
EUR (Euro)4.592
CHF (Frank szwajcarski)4.4211
CZK (Korona czeska)0.1876

Dzisiaj jest Czwartek,27 Stycznia,
do końca roku zostało 339  dni, imieniny:Anieli, Juliana, PrzemysławaAktualna pogoda 27.01.2022
Dzisiaj:27-01-2022
Zachmurzenie
Temp. dzień 14 °C
Temp. noc 7 °C
Ciśnienie 1028.0 hPa
Wiatr:   km/h
Deszcz: brak
Śnieg: brak
Słońce:
Wschód:07:27
Zachód:16:25
Dzień trwa: 8:58
Słońce w znaku
Księżyc:Wschód Księżca w Porębie
Wschód:
Zachód:
Aktualna faza:Ubywający Sierp
Pora roku:Zima


Kalkulator
0
1 2 3 /
4 5 6 *
7 8 9 -
0 +/- . +
X^2 X^3 % sqrt
C
)
(
1/X
=